راهکار تلفن مبتنی بر شبکه (VOIP)

راه اندازی یک سیستم تلفنی پایدار و به روز، انتقال تماسهای صوتی و تصویری، کنفرانس تصویری و تماسهای بین مراکز، شعب و دفاتر با کیفیت بالای صدا از جمله خدمات شرکت کاوش فراست رایان می باشد.

هرگز به این فکر کرده اید که چرا مکالمات تلفنی بین کشورهای دور دست گاهی حتی از مکالمات درون کشوری نیز ارزانتر هستند و کیفیت بالاتری نیز دارند؟ این به خاطر استفاده از فناوری ویپ است. امروزه فناوری VoIP و یا انتقال صوت بر روی شبکه (Voice over IP)، سیستم های تلفنی سنتی در  چالش قرار گرفته اند .

VoIP هم ارزانتر و پایدار است هم امکانات دیگری مانند ترکیب با سرویس های کامپیوتری و اینترنتی دارد. با استفاده از این ویژگی می توان سرویسهایی را طراحی کرد که پیاده سازی آن ها با مراکز تلفنی سنتی غیر ممکن یا بسیار دشوار است. سیستم مشاوره تلفنی و یا نظرسنجی تلفنی نمونه کوچکی از این سرویس ها هستند.

مقایسه ویپ و تلفن سنتی

فناوری  VoIP در مقایسه با سیستم های تلفنی سنتی مانند تلفن های آنالوگ و دیجیتال مزایای بسیاری دارد. اما به این معنی نیست که تکنولوژی VoIP در همه موارد بهتر از فناوری تلفنی سنتی است. برای مقایسه موارد زیر را باید در نظر گرفت:

  1. در فناوری VoIP یک شبکه ای که برای انتقال دیتا استفاده می شود برای انتقال مکالمات نیز مورد استفاده قرار می گردد. این باعث ارزانتر شدن سرویس ها می شود
  2. در ویپ تلفن ها مستقیما به شبکه متصل می شوند. این تلفن ها گرانتر از تلفن های آنالوگ هستند.
  3. سرور تلفنی در VoIP ، ساده تر و ارزانتر از سانترالهای تلفن آنالوگ هستند.
  4. پیاده سازی شبکه های دیتا (شامل روتر ها و سوئیچها) برای سرویس ویپ  آسانتر از شبکه های مخابراتی می باشد.
  5. پایداری شبکه های دیتا بیش از شبکه های مخابراتی می باشد و احتمال خرابی آن ها پائین تر است.
  6. فناوری ویپ سازگاری بیشتری با سیستم های کامپیوتری دارد.
تلفن مبتنی بر شبکه (VOIP)

فناوری VoIP چگونه کار می کند؟

در فناوری VoIP مکالمات بر روی شبکه دیتا ارسال می شوند. برای انجام این کار، در یک سیستم VoIP ابتدا صدا به صورت دیجیتالی در می آید، سپس فشرده می شود و در نهایت به صورت بسته های دیتا در می آیند. این بسته ها باید بدون تأخیر زیاد به سمت دیگر شبکه به دست گیرنده برسند. در گیرنده مکالمات بسته بندی شده دوباره به صورت آنالوگ در می آید و پخش می شوند.

یک سیستم ویپ از اجزاء زیر تشکیل شده است:

تلفن VoIP که معمولا با پورت شبکه به شبکه کامپیوتری وصل می شوند. این تلفن ها مکالمات را کد می کنند و به صورت بسته های دیتا ارسال و دریافت می کنند.

سرور تلفنی VoIP که مکالمات را ایجاد و کنترل می کند. تلفن های ویپ با نام کاربری و کلمه عبور خود در این سرور رجیستر می شوند تا بتوانند تماس ها را دریافت کنند.

معمولا یک گیتوی تلفنی برای اتصال به شبکه تلفن شهری (تلفن آنالوگ یا دیجیتال) استفاده می شود. این گیتوی از یک سمت به خطوط تلفن متصل می شود و از سمت دیگر با پورت شبکه (اترنت) به شبکه متصل می شود.

در صورتی که نیاز به اتصال تلفن های آنالوگ معمولی به شبکه VoIP باشد، می توان از یک آداپتور تلفن آنالوگ (ATA) استفاده کرد.

علاوه بر این اجزاء، گاهی لازم است از نرم افزارهای محاسبه صورت حساب، نرم افزارهای مانیتورینگ، فایروال، و وی پی ان نیز استفاده کرد.

شرکت کاوش فراست رایان با راه اندازی یک شبکه امن ، حاضر به راه اندازی سیستم VOIP برای سازمان و شرکت شما با قیمت های مقرون به صرفه می باشد .