راهکار طراحی و اجرای اتاق سرور

این راهکار در قالب اجرای یکپارچه تجهیزات اتاق سرور شامل سقف و کف کاذب، سیستم های برودتی ، اعلام و اطفا ء حریق، سیستم های امنیتی، رک ها و کابل کشی ها ارائه می شود. هماهنگی تیم های اجرایی مختلف و در نهایت تحویل یک سیستم یکپارچه در اتاق سرور از خدمات شرکت کاوش فراست رایان محسوب می گردد.

اتاق سرور

عصر حاضر دوره کامپیوتر و شبکه و اینترنت است. در سازمان ها و شرکت های بزرگ تقریبا در کنار هر کارمند و مدیر رایانه وجود دارد و این کاربران از انواع سرویس ها و نرم افزار های تحت شبکه استفاده می کنند.. علاوه بر این کارکنان، بسیاری از مردم نیز از خدمات و اطلاعات این سازمان ها در محیط وب بهره می برند. خدمات بانکی، ثبت نام آنلاین، دریافت اخبار، مشاهده برنامه های تلویزیونی، خدمات دانشگاهی و … نمونه هایی از این خدمات می باشند.

ارایه خدمات به رایانه های داخل مجموعه و مراجعه کنندگان خارج از سازمان بر عهده سرور ها می باشد. سازمان ها و شرکت ها بر حسب نوع کار، تعداد پرسنل و مراجعه کننده، بزرگی مجموعه و میزان ارایه خدمات الکترونیکی از چندین سرور استفاده می کنند. سرورها در رک های مخصوص نصب گردیده و پس از ایجاد اتصالات لازم مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به اینکه اطلاعات بسیاری در این سرور ها جابجا و نگهداری می شود برای سهولت و سرعت بیشتر دسترسی به اطلاعات، حفظ امنیت فیزیکی و شرایط مناسب دمایی سرور ها، جلوگیری از ورود و نفوذ افراد سودجو وموارد دیگر اتاق مخصوصی برای آن در نظر گرفته می شود. عملیات اجرای این اتاق راه اندازی اتاق سرور است.

راهکار طراحی و اجرای اتاق سرور

طراحی و جانمایی اتاق سرور

قبل از شروع به راه اندازی اتاق سرور باید نقشه اتاق با در نظر گرفتن استاندارد ها، جانمایی محل رک ها و سایر نجهیزات، محل عبور کابلها، فضای کافی برای تردد و مدیریت مجموعه بطور کامل و صحیح طراحی شود تا از دوباره کاری و اجرا اشتباه جلوگیری شود. در طراحی و جانمایی اتاق سرور محل خود اتاق نیز باید دیده شود.

ایمنی اتاق سرور مقابل زلزله

اتاق سرور به دلیل اهمیت بالا باید در مکانی احداث شود که در برابر زلزله مقاوم بوده و در صورت بروز زلزله به سرورها و دستگاه های داخل اتاق آسیبی وارد نشود لذا بهترین مکان برای اتاق سرور در طبقات زیر زمین یا همکف و در کنار ستون های اصلی ساختمان می باشد. در صورتی که این امر میسر نباشد اتاق باید به وسیله شاسی های فلزی ایمن گردد.

نزدیکی به رایزر ها

نزدیکی اتاق سرور به رایزر ها و ترانک های عبور کابل سبب کاهش طول کابل و هزینه ها می گردد. در قسمت طراحی راه اندازی اتاق سرور محل رایزر ها را بررسی کرده و بهترین محل برای نزدیکی به آن را پیدا می کنیم.

نصب سقف اتاق سرور Ceiling

برای سقف اتاق سرور میتوان از سقف کاذب نیز بهره جست. سقف های کاذب مورد استفاده در اتاق سرور می توانند از نوع سقف‏ های مشبک با ابعاد مختلف اجرا شود اما حتماً باید از تایل های مینرال (MINERAL) که ضد حریق نیز میباشند استفاده کرد . البته نوع دیگر سقف های قابل استفاده در اتاق سرور سقف های یکپارچه کناف (FR) میباشد که از این نوع سقف نیز میتوان استفاده نمود .

اتاق سرور

نصب و راه اندازی سقف اتاق سرور

دیوارهای اتاق سرور

در راه اندازی اتاق سرور دیوارها تا رسیدن به سطح آجری تراشیده می شود.

سوراخ ها و منافذ پر می شوند.

سطوح با یك لایه سیمانی پوشیده می شود.

لایه ای از ماده ضد آتش Fire Tard روی لایه سیمانی كشیده می شود.

مسیرگذاری كف و سقف جهت عبور لوله های اطفای حریق ، برق و شبكه انجام می شود.

پس از انجام مراحل فوق اقدام به آهن كشی و ستون گذاری می شود

شبكه های فلزی نصب شده و روی آن گچ كاری می شود.

پس از خشك شدن گچ لایه محافظتی و ضد آتش Epoxy پوشانده می شود.

روی دیوار کناف مقاوم در برابر حریق و رطوبت نصب می شود.

نصب و ارای کف اتاق سرور

کف اتاق Floor

استفاده از کف کاذب یکی از بهترین گزینه ها برای راه اندازی اتاق سرور می باشد.که یکی از مهمترین قسمت های اتاق سرور میباشد. کف کاذب به دلیل فاصله مناسبی که از کف اصلی اتاق دارد محل مناسبی برای عبور کابل های شبکه ، برق و تاسیسات می باشد .

کف‏ های کاذب از جنس های مختلفی ساخته میشوند ولی کف‏ های رایج در ایران کف فولادی با روکش HPL که هم ( ضد حریق ، آنتی استاتیک و ضد خش ) میباشد و کف آلومینیومی با روکش PVC که هم ( سبک ، ضد حریق و آنتی استاتیک ) میباشند مورد استفاده قرار میگیرند. ارتفاع پایه های این کف ها قابل تنظیم بوده از ۱۵Cm – ۱۲۰Cm بنا به نیاز اتاق متغییر میباشد.

رنگ ضد حريق يا EPOXY

جهت پر كردن كلیه درزها و ایجاد لایه حفاظتی بیرونی ضد آتش از Epoxy استفاده می شود.Epoxy در رنگ های مختلف موجود بوده و برای گرفتن جواب مؤثر حتما باید سطح زیرین كاملا خشك شده باشد.

رنگ های پلاستیكی و پلی استری محصولات جانبی پتروشیمی بوده و قابلیت اشتعال بالایی دارند لذا استفاده از آن ها مناسب اتاق سرور نمی باشند. درحال حاضر پوشش مناسب جهت اتاق سرور Epoxy می باشد كه كلیه سطوح داخلی ( كف ، سقف ، دیواره های جانبی) را پوشش می دهد. دارای رنگ های متنوعی است و كاملا ضد حریق می باشد.

کاربرد مهم دیگر رنگ اپوکسی آنتی استاتیک در کف است که برای آنتی استاتیک کردن کف اتاق سرور به کار میرود.

سیستم روشنایی Lighting

روشنایی داخل اتاق سرور باید به گونه ای طراحی شود تا در هنگام خروج شخص از اتاق سرور خاموش شوند و دلیل آن علاوه بر صرفه جویی برق ، جلوگیری از تولید حرارت توسط آن هاست. همچنین مسیرهای كنترلی و اصلی برق در تابلو برق اتاق سرور پیش بینی می شود. استفاده از لامپ های کم مصرف نیز برای کاهش هزینه ها پیشنهاد می گردد.

سیستم اطفاء و اعلام حریق اتاق سرور

روش های سیستم های اعلام حریق معمول که از آب، کف و برخی انواع گازها استفاده می کنند. در راه اندازی اتاق سرور این سیستم ها سبب آسیب رسانی به سرور ها و سایر تجهیزات می شوند. امروزه بهترین ، پر قدرت ترین ، ایمن ترین و همچنین به صرفه ترین سیستم اطفا حریق که جهت استفاده در اتاق های سرور برای جلوگیری از آتش سوزی طراحی شده است سیستم اطفا حریق بر پایه گاز FM200 سیستم استاندارد مورد استفاده در این مراکز می باشد . می توان خاطر نشان کردن که هم اکنون بیشتر اتاق های سرور مراکز حساس دولتی و خصوصی این سیستم را جهت ایمن کردن خود استفاده کرده اند.

سیستم اعلام حریق علاوه بر آزیر و هشدار می تواند به مدیران شبکه SMS زده و آنان را از وضعیت موجود آگاه نماید.

درب اتاق سرور

درب اتاق سرور (درب مقاوم در برابر سرقت و حریق)

با توجه به اهميت محصور نمودن آتش و جلوگيري از گسترش آن، درب اتاق سرور بايد از جنس نسوز انتخاب شود. همچنین از درب های ضد سرقت که دارای لولا ها و قفل های مستحکم و مقاوم در برابر خرابکاری و انفجار می باشند استفاده کرد. نصب این درب در حین امور عمرانی راه اندازی اتاق سرور انجام می شود.

سیستم های امنیت فیزیکی و کنترلی

باتوجه به اهمیت اطلاعات و لزوم مراقبت بیشتر ازتجهیزات اتاق سرور، نصب دوربین های كنترلی درون اتاق سرور بسیار مؤثر است. دوربین ها بطور ۲۴ ساعته اتاق سرور را مانیتور كرده و Log ها را در سرور مربوطه ذخیره می كنند. همچنین استقرار سیستم كنترلی مناسب جهت ثبت تردد افراد و مدیریت آن جهت اتاق سرور الزامی است. این سیستم دارای یك دستگاه كارت خوان چند گزینه ای (Multi Option Checking) ، كنترلر و مبدل های مرتبط با آن می باشد. افراد مجاز برای ورود به اتاق سرور باید كارت تردد را همراه داشته باشند. همچنین ثبت اثر انگشت و وارد كردن كدمخصوص از دیگر گزینه هایی است كه می توان آن ها را فعال نمود.

سیستم خنک کننده اتاق سرور Cooling System

دمای مناسب برای اتاق سرور ۱۸ درجه سانتیگراد می باشد. برای کنترل دما استفاده از دستگاه های خنك كننده درون آن الزامی است. مرسوم ترین خنك كننده در ایران ، كولرهای گازی هستند كه توان آن ها باتوجه به میزان حرارت تولید شده اتاق سرور محاسبه می شوند. برای اتاق سرور های بزرگ و دیتا سنتر از سیستم های In-Row و Down-Flow استفاده می شود.

سیستم سرمایش دیتا سنتر

برق شهر و برق اضطراری

كابل كشی اتاق سرور بايد مطابق استاندارد هاي كابل كشيی ساخت يافته با تجهيزات باكيفيت پياده سازی شود.

تابلو برق و ATS

كنترل خطوط ورودي و خروجي برق و برق اضطراري ، همچنين لزوم مانيتور كردن جريان و ولتاژ خطوط استفاده از تابلو برق را الزامي مي سازد. تابلو برق اتاق سرور علاوه بر داشتن ولت متر و آمپرمتر داراي يك سري كليدهاي مينياتوري بوده كه جهت جريان و وضعيت ولتاژ را كنترل مي نمايد همچنين توسط اين كليدها قادر خواهيم بود تا برق قسمتي از سازمان را روي برق شهر Set كنيم و يا مي توانيم آن را به UPS مرتبط سازيم.

نصب و راه اندازی یو پی اس UPS اتاق سرور

قطع ناگهاني برق در تجهيزات اتاق سرور نظير روتر ها ، سوئيچ ها ، سرورها و . . . باعث اختلال در اكثر فعاليت هاي اين دستگاه ها شده و دربرخي موارد امكان ادامه كار آنها را كاملا ازبين مي برد. در راه اندازی اتاق سرور بايد درنظر داشت تنها قطع برق شهر اثرات مخرب به همراه ندارد. سيستم هاي كامپيوتري نسبت به نارسايي هايي مانند افت لحظه اي ولتاژ،ولتاژهاي لحظه اي بالا ، نويز و تاثيرات فركانس راديويي و تغييرات فركانس درمنبع تغذيه خود حساس هستند. يك UPS مناسب داراي شرايط زير است.

  • Online Double Conversion باشد.
  • توان كار با ژنراتور را داشته باشد يعني Power Factor Correction را پشتيباني كند.
  • جهت مانيتوركردن Online ، پروتكل SNMP را پشتيباني كند.

نصب و راه اندازی ژنراتور Generator اتاق سرور

دستگاه های تامین كننده برق اضطراری UPS با توجه به گران بودن و عدم كارایی مناسب برای برق دهی طولانی مدت مناسب نمی باشد. در راه اندازی اتاق سرور استفاده از ژنراتور در دستور كار قرار می گیرد. نحوه كار بدین صورت است كه در هنگام قطع برق اتاق سرور و برای جلوگیری از اختلال در سیستم برق دهی آن در طول زمان به كار افتادن ژنراتور، UPS بطور آنی وارد مدار شده و برق اتاق سرور را تامین می كند. به محض آماده شدن ژنراتور جهت برق دهی ، UPS از مدار خارج شده و برق اتاق سرور از ژنراتور تامین می شود.توان UPS با توجه به میزان توان مصرفی دستگاه های مختلف مستقر در اتاق سرور نظیر سرور ها، كولرهای گازی و … محاسبه می شود.

توان UPS مناسب را بادرنظر گرفتن باتری های داخلی آن برای مدت ۷ الی ۱۵ دقیقه (باتوجه به زمان به كار افتادن ژنراتور) درنظر می گیرند. میزان توان ژنراتور ۱۵% بیشتر از توان UPS درنظر گرفته می شود و درهنگام كار باید ۷۰% زیربار باشد. زیربار قرارگرفتن ژنراتور بیش از ۸۰% توان و یا كمتر از ۶۰% توان اكیدا توصیه نمی شود. ژنراتورهای با توان بالای ۱۵ KVA سه فاز هستند.

راه اندازی چاه ارت اتاق سرور

احداث چاه ارت در راه اندازی اتاق سرور ضروری است. جهت جلوگيري از بارهاي اضافي و مخرب روي سيستم برقي، سيستم زمين يا Earth بايد برقرار شود. دراين سيستم، نول واقعي شده و به چاه ارت توسط كابل مسي مرتبط مي شود. شرايط ايجاد چاه ارت استاندارد در زير آمده است.

سرور

ساختار شبكه كامپیوتری اتاق سرور

آماده سازی اتاق سرور جهت ارتباطات شبكه ای سرورها با ایستگاه های مختلف شبكه از جمله كارهای پایه ای در اتاق سرور می باشد. در واقع كلیه كارها و هزینه هایی كه در اتاق سرور انجام می شود هدفش استفاده منطقی و مطمئن از تجهیزات اتاق سرور می باشد. در زیر دو ساختار فیزیكی و منطقی شبكه آمده است. خدمات شبکه این شرکت تمامی موارد را پوشش می دهد.

پیاده سازی و راه اندازی ساختار فیزیكی شبكه اتاق سرور

مركز اطلاعات و پردازش روی شبكه سرورها هستند لذا ارتباط مناسب این سرورها با مجموعه شبكه امری اجتناب ناپذیر است. دراین راستا سه عامل زیر مدنظر هستند :

پیاده سازی مدل سه لایه: كابل كشی شیکه و پیش بینی مسیرهای داخل اتاق سرور باید به گونه ای باشد تا بتوان پیاده سازی مدل سه لایه شبكه را عملیاتی ساخت از این لحاظ داشتن نقشه منطقی و فیزیكی سوئیچ های مختلف شبكه باید پیش از اجرای مسیرگذاری در دستور كار قرار گیرد.

كابل كشی استاندارد: در راه اندازی اتاق سرور رعایت اصول كابل كشی ساخت یافته و همچنین درنظر داشتن خم ها و زوایای مختلف در كابل كشی اتاق سرور باید در نظر گرفته شود. تمامی فیبر ها و کابل ها می بایست با دقت کشیده شده و لیبل گذاری شوند.

ثابت كردن رك ها: به دلیل جلوگیری از واژگون شدن رك ها در هنگام زلزله ، رك ها باید به كف وصل و مهار شوند. پیش از اجرای كف و ایجاد كانال های مختلف باید محل استقرار رك ها تعیین شده و بست ها و Holder های نگهدارنده در آن تعبیه شود لذا دانستن نوع و مدل رك ها ، اندازه آن ها ، موقعیت مكانی نسبت به یكدیگر باید تعیین شوند.

كانال های عبور: جهت نظم بخشیدن به كابل های Portable نظیر كابل های رابط برق ، Patch Cordها و … ، مسیر عبور استاندارد كابلی توكار در اتاق سرور صورت می گیرد. این كانال ها باید دارای درپوش مناسب بوده و بین مسیرهای Data و برق فاصله ایجاد نماید.